Xhaka, Shaqiri, Behrami… dhe refugjatët tjerë që sot janë yje të futbollit

20 qershori shënohet si Dita Botërore e Refugjatëve. 

Në futboll, si sportin më ta dashur, jo pak lojtarë në fëmijërinë e tyre kanë qenë refugjatë, duke qenë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre shkaku i konflikteve.

Statusin e refugjatit e kanë pasur edhe shumë lojtarë me prejardhje nga Kosova, që shkaku i agresionit serb, janë detyruar të emigrojnë në vendet e Evropës.

Në këtë ditë të shënuar, ua sjellim një listë me yjet e futbollit që kanë qenë refugjatë.

Miralem Pjanic, Bosnjë Hercegovinë

Luka Modric, Kroaci
Granit Xhaka, Kosovë/Zvicër
Victor Moses, Nigeri
Lomana LuaLua, RD Kongo
Steve Mandanda, Francë
Xherdan Shaqiri, Zvicër/Kosovë
Valon Behrami, Zvicër/Kosovë
Christian Benteke/ RD Kongo
Mahmoud Dahoud, Siri
Sadio Berahino, Burundi
Dejan Lovren, Kroaci

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *